Ozon czy chlor?


Od ponad wieku znane nam są dwa sposoby na odkażanie wody, czyli na eliminowanie w niej groźnych substancji chemicznych mogących Stanowic dla nas zagrożenie, w tym przede wszystkim bakterii i wirusów. Pierwszy został wykorzystany ozon, a następnie udoskonalono technologię wykorzystania chloru, który stał się tańszy i powszechniejszy. 

Oba te gazy są dzisiaj wykorzystywane w środkach czyszczących czy do uzdatniania wody. Mają swoje wady i zalety, które warto poznać, by w sposób skuteczny radzić sobie z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Chlor
Chlor jest silnie toksycznym gazem, który może wywołać u nas podrażnienia, a nawet nas poparzyć. W typowych warunkach oczywiście będziemy stosowali jego niewielkie ilości i niskie stężenia. Jest składnikiem wielu silnych środków czyszczących i chociaż śmierdzi niemiłosiernie, jest ceniony za swoją skuteczność. Jego brzydki zapach to po części sam chlor, a po części substancje powstające w wyniku reakcji chloru z niektórymi organicznymi związkami chemicznymi. 
Podstawową zaletą chloru jest jego skuteczność połączona z trwałością. Przechowywanie chloru nie jest problemem, a jego wysoka trwałość pozwala na wykorzystywanie go wtedy, kiedy jest potrzebny i na jego długie działanie. Jego podstawową wadą jest sama szkodliwość chloru i substancji w jego obecności produkowanych dla organizmu człowieka. Nie jest to oczywiście wysoka toksyczność, ale jest ona zauważalna. Można powiedzieć, że na przykład w wodzie pitnej wybiera się mniejsze zło.

Ozon
Ozon można uznać za przeciwieństwo chloru, ponieważ jest gazem bardzo nietrwałym, który trzeba produkować na bieżąco i ten fakt bardzo utrudnia korzystanie z niego. Równocześnie jednak skuteczne są jego znacznie mniejsze stężenia i dodatkowo można liczyć na jego szybkie działanie. Ozon nie tworzy też szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, chociaż niektóre techniki jego wytwarzania mogą powodować brzydkie zapachy. 
Szybka degradacja ozonu ma też swoje dobre strony, ponieważ jest to sytuacja drażniąca dla nas, ale szybko z wody znika. Co prawda, ten fakt powoduje, że w wodzie ponownie mogą się później pojawić niepożądane substancje.

Więcej informacji w artykułach na stronie http://www.koronaozon.pl/Solar
Instalacje solarne są teraz bardzo modne, bo to korzystne rozwiązania dla domu i firmy. Instalacje solarne można montować na różnych powierzchniach, a to nie pozostaje bez znaczenia. Miasta dofinansowują instalacje solarne, dlatego ich zakup i montaż wcale nie muszą być bardzo...
Systemy solarne. Dobór i montaż
Chcąc unowocześnić swój dom, sprawić by był on wygodniejszy, a przede wszystkim wygodniejszy, warto zainwestować w systemy solarne. Obecnie są one bardzo popularne, coraz więcej ludzi się na nie decyduje. Można by długo rozmawiać o systemach solarnych, bo mają one bardzo dużo...
Dotacje z projektów unijnych
Środki pochodzące z Unii Europejskiej pomagają wielu podmiotom gospodarczym jak i samorządom w rozwoju. By pozyskać dotacje unijne należy spełniać mnóstwo wymogów, dodatkowo także kluczowe jest odpowiednie jak i również prawidłowe wypełnienie wniosków, które do tego uprawniają....