Ozon czy chlor?


Od ponad wieku znane nam są dwa sposoby na odkażanie wody, czyli na eliminowanie w niej groźnych substancji chemicznych mogących Stanowic dla nas zagrożenie, w tym przede wszystkim bakterii i wirusów. Pierwszy został wykorzystany ozon, a następnie udoskonalono technologię wykorzystania chloru, który stał się tańszy i powszechniejszy. 

Oba te gazy są dzisiaj wykorzystywane w środkach czyszczących czy do uzdatniania wody. Mają swoje wady i zalety, które warto poznać, by w sposób skuteczny radzić sobie z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Chlor
Chlor jest silnie toksycznym gazem, który może wywołać u nas podrażnienia, a nawet nas poparzyć. W typowych warunkach oczywiście będziemy stosowali jego niewielkie ilości i niskie stężenia. Jest składnikiem wielu silnych środków czyszczących i chociaż śmierdzi niemiłosiernie, jest ceniony za swoją skuteczność. Jego brzydki zapach to po części sam chlor, a po części substancje powstające w wyniku reakcji chloru z niektórymi organicznymi związkami chemicznymi. 
Podstawową zaletą chloru jest jego skuteczność połączona z trwałością. Przechowywanie chloru nie jest problemem, a jego wysoka trwałość pozwala na wykorzystywanie go wtedy, kiedy jest potrzebny i na jego długie działanie. Jego podstawową wadą jest sama szkodliwość chloru i substancji w jego obecności produkowanych dla organizmu człowieka. Nie jest to oczywiście wysoka toksyczność, ale jest ona zauważalna. Można powiedzieć, że na przykład w wodzie pitnej wybiera się mniejsze zło.

Ozon
Ozon można uznać za przeciwieństwo chloru, ponieważ jest gazem bardzo nietrwałym, który trzeba produkować na bieżąco i ten fakt bardzo utrudnia korzystanie z niego. Równocześnie jednak skuteczne są jego znacznie mniejsze stężenia i dodatkowo można liczyć na jego szybkie działanie. Ozon nie tworzy też szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, chociaż niektóre techniki jego wytwarzania mogą powodować brzydkie zapachy. 
Szybka degradacja ozonu ma też swoje dobre strony, ponieważ jest to sytuacja drażniąca dla nas, ale szybko z wody znika. Co prawda, ten fakt powoduje, że w wodzie ponownie mogą się później pojawić niepożądane substancje.

Więcej informacji w artykułach na stronie http://www.koronaozon.pl/Systemy solarne. Dobór i montaż
Chcąc unowocześnić swój dom, sprawić by był on wygodniejszy, a przede wszystkim wygodniejszy, warto zainwestować w systemy solarne. Obecnie są one bardzo popularne, coraz więcej ludzi się na nie decyduje. Można by długo rozmawiać o systemach solarnych, bo mają one bardzo dużo...
Czy leasing samochodu się opłaca?
W ostatnim czasie bardzo popularny staje się leasing. Kiedy ktoś zapytałby, czym jest platforma leasing, to prosta odpowiedź oznajmiałaby, największy globalny rynek pieniężny, gdzie można inwestować kapitał. Sporym uproszczeniem dla ludzi pragnących inwestować jest to, że mogą to...
Badania profilaktyczne, na które skieruje nas ginekolog
Wiele kobiet unika wizyt u ginekologa. Tymczasem badania profilaktyczne, na które skierowanie może nam wypisać ginekolog mogą nam uratować nie tylko zdrowie, ale także i życie. Jakie badania profilaktyczne może nam zlecić lekarz ginekolog?USG przezpochwoweJest uzupełnieniem klasycznego...