Ozon czy chlor?


Od ponad wieku znane nam są dwa sposoby na odkażanie wody, czyli na eliminowanie w niej groźnych substancji chemicznych mogących Stanowic dla nas zagrożenie, w tym przede wszystkim bakterii i wirusów. Pierwszy został wykorzystany ozon, a następnie udoskonalono technologię wykorzystania chloru, który stał się tańszy i powszechniejszy. 

Oba te gazy są dzisiaj wykorzystywane w środkach czyszczących czy do uzdatniania wody. Mają swoje wady i zalety, które warto poznać, by w sposób skuteczny radzić sobie z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Chlor
Chlor jest silnie toksycznym gazem, który może wywołać u nas podrażnienia, a nawet nas poparzyć. W typowych warunkach oczywiście będziemy stosowali jego niewielkie ilości i niskie stężenia. Jest składnikiem wielu silnych środków czyszczących i chociaż śmierdzi niemiłosiernie, jest ceniony za swoją skuteczność. Jego brzydki zapach to po części sam chlor, a po części substancje powstające w wyniku reakcji chloru z niektórymi organicznymi związkami chemicznymi. 
Podstawową zaletą chloru jest jego skuteczność połączona z trwałością. Przechowywanie chloru nie jest problemem, a jego wysoka trwałość pozwala na wykorzystywanie go wtedy, kiedy jest potrzebny i na jego długie działanie. Jego podstawową wadą jest sama szkodliwość chloru i substancji w jego obecności produkowanych dla organizmu człowieka. Nie jest to oczywiście wysoka toksyczność, ale jest ona zauważalna. Można powiedzieć, że na przykład w wodzie pitnej wybiera się mniejsze zło.

Ozon
Ozon można uznać za przeciwieństwo chloru, ponieważ jest gazem bardzo nietrwałym, który trzeba produkować na bieżąco i ten fakt bardzo utrudnia korzystanie z niego. Równocześnie jednak skuteczne są jego znacznie mniejsze stężenia i dodatkowo można liczyć na jego szybkie działanie. Ozon nie tworzy też szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, chociaż niektóre techniki jego wytwarzania mogą powodować brzydkie zapachy. 
Szybka degradacja ozonu ma też swoje dobre strony, ponieważ jest to sytuacja drażniąca dla nas, ale szybko z wody znika. Co prawda, ten fakt powoduje, że w wodzie ponownie mogą się później pojawić niepożądane substancje.

Więcej informacji w artykułach na stronie http://www.koronaozon.pl/Co dzieje się z instalacją w przypadku braku prądu?
Instalacja solarna jak większość urządzeń, jest w pewien sposób zasilana prądem. W pewnych sytuacjach może to być kłopotliwe. Jak wiadomo czasami zdarzają się przerwy w zasilaniu prądem. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, brzydka pogoda na dworze, zerwanie linii...
Systemy solarne. Dobór i montaż
Chcąc unowocześnić swój dom, sprawić by był on wygodniejszy, a przede wszystkim wygodniejszy, warto zainwestować w systemy solarne. Obecnie są one bardzo popularne, coraz więcej ludzi się na nie decyduje. Można by długo rozmawiać o systemach solarnych, bo mają one bardzo dużo...
Ochrona domu przed kradzieżami. Rolety zewnętrzne
Człowiek po przyjściu do własnego domu chciałby poczuć się spokojnie z daleka od zawodowych zobowiązań. Przy domownikach wypoczywa się przed nowymi wyzwaniami, które czekają niebawem. Aby oderwać się od świata, powinno się zastosować sprzęt, jaki posiada faktycznie jeszcze sporo...